Strâmtă dar călduroasă
Umedă şi cu mucegai pe margini



Oare intrarea de la Bulgari este semnalizată?
The Mosor Gang, adica Noi
Strâmtă dar călduroasă
Umedă şi cu mucegai pe margini



Oare intrarea de la Bulgari este semnalizată?
Vară, Vama Veche...lumea pe plajă îşi prăjeşte bucile şi alte hălci de carne la soare făra nicio grijă. În acelaşi timp un telefon sună într-o încăpere cu aer condiţionat.
Tocmai cînd o domnişoară de vre-o 45 de ani se ungea cu cremă protectoare pe sânii ei toplesşiţi de căldură elicopterul s-a apropiat şi mai mult de plajă. De data aceasta cetăţeanul crucificat pe altarul bronzului a zis:
Paznicul suprem al pipi-ului şi rahatului de pe plajă, taxatorul de la closet, zice râzând:
Din elicopter se dă jos un bărbat îmbrăcat în alb cu o sacoşă albastră în mina. Îşi descoperă omul de contact, se salută îi înmânează pachetul şi decolează în grabă. Sacoşa cu cele 5 Kg de vinete de la mama soacră a ajuns cu bine!
(Acum pe bune, ce rahat putea să fie în sacoşa aia albastră atât de important încît sa fie adusă cu elicopterul? Sau au fost doar o mostră de fiţe aeriene?)
Am ajuns pentru câteva zile la mare în Vama Veche sau Vamaia mai nou. Foamea m-a împins către o bodegă cu haleală "Roata"(era ieftină şi bună pe vremuri, acum nu mai este nici măcar ieftină) După ce am împins tava m-am ales cu: o chiflă transpirată (1.2 lei) o ciorbă de fasole obosită care nici băşini nu mai era în stare să producă (6.5 lei) o pulpă de pui mort de foame (7 lei) o porţie de cartofi prăjiţi cauciucaţi cu textură de talpă de pantof muncitoresc (5 lei) o salată asortată cu roşii şi castraveţi feliaţi la elicea vaporului (5lei) şi o apă minerală, singura ok de pe lista (4 lei). Total 28,7 Lei. Aş accepta preţurile astea în anumite condiţii, carnea să fie cel puţin călâie, n-am zis caldă, cartofii să fie cartofi nu ciungă întărită lipită de farfurie, iar salatele să fie şi ele mai vioaie (a, şi sticla de ulei să fie curată în plm, fără zoaie). Până la urmă cu banii ăştia poţi să mănânci ok la orice restaurant sau bodegă unde te servesc ăia la masa, ai şi meniu, ai şi sclav la “dispoziţie”. Nu asta era schema ? Dacă împingi tava e ieftin, dacă aduce ospătaru farfuria la botul calului e scump. De fapt, ceea ce se întâmplă în Vama Veche este un nou gen de turism. Turismul Boschetarului de Lux! (Dezvolt ideea maine)

A murit Amy Winehouse, nu cred că este cineva surprins, cu toţii aşteptam să se întâmple asta mai devreme sau mai târziu. În continuare mi se pare amuzant faptul că femeia avea probleme cu băutura, ironic sau nu, o chema şi Casa Vinului!